MIFAB MI-XHUB-10" Heavy-Duty Stainless Steel No-Hub Coupling (Case of 12)
SKU:
A17S027
Shipping:
Calculated at Checkout
Condition:
New Other
Warranty & Returns:
30-Day Guarantee
Description
Manufacturer: MIFAB
Model: MI-XHUB-10"
The photos show the exact item(s) the buyer will receive.
Notes: No manuals, cords/cables, or additional items are included if not listed or shown.
Included:
  • (12) MIFAB MI-XHUB-10" Heavy-Duty No-Hub Coupling
Specifications:
  • Manufacturer: MIFAB
  • Model: MI-XHUB-10"
  • Description: Heavy-Duty Shielded No-Hub Coupling
  • Pipe Size: 10" Nominal Diameter
  • Height: 4" (102 mm)
  • Number of Clamps: 6
  • Installation Torque: 80–100 inch-pounds
  • Band Width: 9/16" (14 mm)
  • Materials:
    • Shield: Type 304 Stainless Steel (Corrugated, painted red)
    • Clamps/Bands: Type 304 Stainless Steel
    • Screws: Type 305 Stainless Steel (3/8" Hex head)
    • Gasket: Neoprene (per ASTM C-564)
  • Performance: Hydrostatic pressure requirement of 9 psi