Merus Machinery 622-0243 COM Board w/ 2x Copley Controls ACM-180-20 & Radiator
SKU:
Z41S002
Shipping:
Calculated at Checkout
Condition:
Used
Warranty & Returns:
Easy 30-Day Free Returns
Description
Manufacturer: Merus Machinery
Model: 622-0243
The photos show the exact item(s) the buyer will receive.
No manuals, cords/cables, or additional items are included if not listed or shown.
Included:
  • (1) Merus Machinery 622-0243 COM Board
  • (2) Copley Controls ACM-180-20 Amplifier & Radiator
Specifications:
  • Model: 622-0243
  • Description: COM Board
    • Removed from a decommissioned Merus Machine
  • Manufacturer: Copley Controls
  • Model: ACM-180-20
  • Description: Accelnet CANopen Digital Servo Drive / Amplifier Module
    • Input Voltage Range: 20 – 180 V DC
    • Continuous Output Current: 10 A
    • Peak Output Current: 20 A
    • Continuous Output Power: 1.8 kW
    • Peak Output Power: 3.6 kW
    • PWM Frequency: 15 kHz
    • Dimensions: 4.05 in × 2.62 in × 0.92 in
    • Weight: 5.7 oz (0.16 kg)
    • Operating Temperature: 0 … +45 °C
    • Storage Temperature: −40 … +85 °C