Automation Direct EA9-T12CL Touchscreen 12" Color C-more
SKU:
A17U017
Shipping:
Calculated at Checkout
Condition:
Used
Warranty & Returns:
Easy 30-Day Free Returns
Description
Manufacturer: Automation Direct
Model: EA9-T12CL
The photos show the exact item(s) the buyer will receive.
No manuals, cords/cables, or additional items are included if not listed or shown.
Included:
  • (1) Automation Direct EA9-T12CL 12" Color C-more HMI Touch Panel Display HDMI USB
Specifications:
  • Panel Type: EA9-T12CL
  • Panel Name: EA9-T12CL-0536D8
  • Series: C-more EA9
  • Description: 12" Color Human-Machine Interface (HMI) Touch Panel Display
  • Panel Dot Pitch: 0.3075 mm x 0.3075 mm
  • Primary Serial Port: 15-pin D-sub female - RS2342C, RS-422/485
  • Secondary Serial Port: 3-wire terminal block - RS-485
  • Tertiary Serial Port: RJ-12 modular jack - RS-232C
  • Video Port: HDMI Type A
  • SD Card Slots: 2
  • USB Port:
    • 1 USB 2.0
    • 1 USB Type B
  • RJ45 Ethernet Port: 1
  • Pixels: 800 x 600
  • Display Actual Size and Type: 12.1” TFT color
  • Display Viewing Area: 9.69” x 7.26” [246.0 mm x 184.5 mm]
  • CPU Speed: 800MHz